Ocenění pro člena správní rady OSF Czeslawa Waleka
Velvyslanectví USA v Praze udělilo 14. prosince Cenu Alice Garrigue Masarykové za rok 2011 Czeslawu Walekovi za jeho dlouhodobou činnost v oblasti lidských práv v České republice.
"Ve svých lidskoprávních aktivitách se Czeslaw Walek nezaměřuje pouze na jednu konkrétní oblast," uvedl chargé d'affaires Joseph Pennington v projevu při slavnostním předávání ceny. "Pracoval ve vládě i v neziskovém sektoru, kde byl v čele snah o transparentnost vlády a boje proti korupci, zabýval se i ožehavými tématy práv Romů a LGBT komunity."
Czeslaw Walek působil v Transparency International, Trustu pro občanskou společnost ve střední a východní Evropě, v kanceláři Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a ve funkci náměstka pro lidská práva a národnostní menšiny. V letošním roce se Walek stal předsedou občanského sdružení Prague Pride, které podporuje práva komunity gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (GLBT).
"Je to naše role, role občanské společnosti, šířit povědomí o nebezpečí populistické a rasistické ideologie, pozorně sledovat a případně kritizovat politiky za to, že nedělají dost, a pomoci jednotlivcům, kteří pomoc potřebují," uvedl Czeslaw Walek po převzetí ceny. "Bude to ještě obtížnější, protože finančních prostředků bude méně a méně a problémy budou větší a větší. Ale jsem si jist, že česká občanská společnost je zdravá a silná a toto překoná," dodal letošní laureát.
Cena lidských práv Alice Garrigue Masarykové
Americké velvyslanectví zavedlo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004 jako výraz uznání osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod přispívají k otevřené občanské společnosti.
Cena se udílí každoročně a je pojmenována po Alici Garrigue Masarykové, významné Čecho-Američance a zakladatelce Československého červeného kříže, jako výraz uznání za její úsilí při boji proti sociální nespravedlnosti a její osobní odvaze při prosazování lidských práv.
V minulosti cenu obdrželi Anna Šabatová (2010), David Ondráčka (2009), Igor Blaževič (2008), týdeník Respekt (2007), Lucie Sládková (2006), Kumar Sri Vishwanathan (2005) a Jiří Kopal (2004).
Celý článek zde