Na rozvoji prostředí pro dárcovství pracuje Fórum dárců úspěšně již více než 25 let. Významně přispívá ke zvyšování důvěryhodnosti a transparenci neziskového sektoru v České republice. Pomáhá stovkám nestátních neziskových organizací, spolupracuje s řadou partnerů z řad státu i soukromého sektoru. Podílí se na legislativních pracích pro rozvoj nadačního a neziskového prostředí a je autorem jedinečného výzkumu na poli nadačních aktivit.
Již tradiční prestižní akce s názvem Dárcovský summit se každoročně účastní přední zástupci nadací, veřejně prospěšného sektoru, zástupci odpovědných firem a přední osobnosti veřejného života.
Při této příležitosti Fórum dárců představuje unikátní výzkum – Mapu dárcovství – která přehledně ukazuje, jak se v uplynulém roce vyvíjelo české dárcovství, jaká jsou podrobná data a trendy v dárcovství v ČR. Zároveň představuje žebříčky firemních a nefiremních nadací a nadačních fondů, které jsou součástí speciálního vydání Hospodářských novin.
Hlavním tématem letošního Dárcovského summitu byla definice střednědobých cílů pro rozvoj nadačního a neziskového prostředí. Východiskem se stal již zmiňovaný jedinečný výzkum zaměřený na aktuální stav dárcovství v Česku a jeho proměny v průběhu 35 let od sametové revoluce, Mapa dárcovství 2024.
Mapa dárcovství 2024
Fórum dárců dále ve spolupráci s paní JUDr. Hanou Frištenskou připravilo při příležitosti tohoto významného výročí speciální publikaci 35 LET NADACÍ A NADAČNÍCH FONDŮ V ČESKÉ REPUBLICE, která se věnuje důležitým mezníkům, které formovaly nadační sektor u nás.
35 let nadací a nadačních fondů v ČR
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas
Partneři: Economia, a.s., ČSOB a.s., Nadace Preciosa, Kaiserštejnský palác
Po Dárcovském summitu následovalo vyhlášení výsledků a předávání CEN FÓRA DÁRCŮ 2024.
Všechny oceněné organizace a projekty jsou zveřejněny na www.cenyforadarcu.cz.
Přenos obou akcí je možné sledovat na iVysílání České televize ZDE.
10:00 - 10:15
Přivítání a úvodní slova
10:15 - 10:45
Výzvy a příležitosti českého dárcovství a nadačního sektoru 2024+
data, čísla, trendy, aktuální zjištění výzkumu veřejného mínění
Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců
Radek Jiřičný, vedoucí výzkumného týmu společnosti InsightLab
10:45 - 11:15
35 let občanské společnosti
Michael Kocáb, hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik
a podnikatel
11:30 - 12:30
Výzvy a příležitosti českého dárcovství a nadačního sektoru 2024+
35 let českého dárcovství
moderovaná diskuse, které se zúčastnili:
Michaela Chaloupková, členka představenstva skupiny ČEZ
Vladimíra Michnová, Vice President Human Resources skupiny LINET Group SE
Michal Kadera, ředitel vnějších vztahů ŠKODA AUTO
Karel Malec, ekonom a pedagog Provozně ekonomické fakulty ČZU
Klára Šplíchalová
výkonná ředitelka Fóra dárců
Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a ve Fóru dárců pracuje již více než patnáct let. Dlouhodobě se angažuje v oblasti rozvoje dárcovských metod, propojování komerčního a nonprofitního sektoru, prosazování kvalitních podmínek pro efektivní fungování neziskových organizací a zvyšování jejich transparentnosti. Je členkou Výboru pro legislativu a financování Rady vlády pro NNO. V roce 2019 získala ocenění TOP žena veřejné sféry v prestižní anketě Hospodářských novin.
Radek Jiřičný
vedoucí výzkumného týmu InsightLab
Za svou kariéru se podílel na velkém množství výzkumných projektů, a to jak přímo, tak jako odborný konzultant. V roce 1997 nastoupil na pozici statistika ve společnosti ppm factum (dříve Factum Invenio). V letech 2007–2012 zde působil jako ředitel produkce s odpovědností za vedení oddělení terénního sběru a zpracování dat. Byl garantem metodické správnosti výzkumů, podílel se na vývoji interních standardů, značkových řešení a online nástrojů pro správu a prezentaci dat. Po odchodu z ppm factum se i nadále věnoval samostatné realizaci výzkumných projektů, která vyústila v založení nové výzkumné agentury. Ve společnosti InsightLab se jako vedoucí týmu věnuje především praktickým stránkám výzkumu trhu.
Michael Kocáb
hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel
Absolvoval pražskou konzervatoř a stal se jedním ze zakladatelů hudební skupiny Pražský výběr, jejíž činnost byla v letech 1982–1987 zakázána. Roku 1989 spolu se skladatelem Michalem Horáčkem založil iniciativu Most, která zprostředkovávala vyjednávání mezi vládnoucími a disidentskými kruhy. Patřil mezi zakládající členy Občanského fóra. Mezi jeho zásadní zásluhy patří vyjednání odsunu sovětských vojsk z Československa a navržení Václava Havla do funkce prezidenta. V letech 1989-1991 byl poslancem Federálního shromáždění. Mezi lety 1993-2003 byl externím poradcem prezidenta Václava Havla. Roku 2003 obnovil svou hudební činnost a později představil kapelu Pražský výběr II. Roku 2009 byl jmenován ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin. Roku 2017 mu byl udělen řád Bílého dvojkříže II. třídy – nejvyšší slovenské vyznamenání pro cizince.
Michaela Chaloupková
členka představenstva, chief sustainability officer skupiny ČEZ
Michaela Chaloupková vystudovala právnickou fakultu ZČU a MBA na University of Pittsburgh. Již od roku 2003 pracuje pro společnost ČEZ, kam nastoupila do pozice obchodního referenta v nákupu. Postupně se vypracovala až na pozici ředitelky divize správa, která zahrnuje personalistiku, správu majetku a vozidel pro Skupinu ČEZ. Zastává taktéž pozici chief sustainability officer a je zodpovědná za řízení ESG agendy ve Skupině ČEZ. V říjnu 2011 se stala jedinou ženou v představenstvu ČEZ, a. s. Michaela si osobně zkusila nejen výkonný, ale i každý řídící stupeň ve firemní hierarchii, má bohaté zkušenosti s fungováním velké korporace. V roce 2012 se poprvé objevila v žebříčku 25 žen českého byznysu, ve kterém od té doby pravidelně obsazuje přední příčky. Taktéž se pravidelně objevuje v žebříčku 50 nejvlivnějších žen v České republice vyhlašovaném časopisem Forbes. Od listopadu 2023 je členem prezidia České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a zároveň se podílí na aktivitách Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj. Aktuálně se taktéž věnuje mentoringu a koučingu
Vladimíra Michnová
Vice President Human Resources ve skupině LINET Group SE
Vladimíra je profesionálkou v oblasti managementu, lidských zdrojů a general affairs s více než 25 lety praxe, posledních 19 let členka vrcholového vedení. V současnosti působí jako Group Viceprezident pro lidské zdroje mezinárodní skupiny LINET Group, kde pracuje od r. 2007. Vystudovala ekonomii a management lidských zdrojů a získala titul MBA. Je držitelkou národní certifikace Ethics and Compliance Manager a odborným genderovým expertem. Svoji kariéru po studiích začínala v Technologickém centru AV ČR, kde získala první profesní zkušenosti. Následně pracovala ve společnosti Kaufland ČR, jež je součástí Schwarz Gruppe, kde dále rozvíjela své dovednosti v oblasti lidských zdrojů. Spolupracovala na nezávislých projektech, které jí umožnily získat široké spektrum zkušeností v různých odvětvích, včetně retailu a technologických projektů. Spoluzakladatelka mateřské školky Linetka. V roce 2011 získala titul Osobnost HR ČR. Aktivně se zapojuje do podpory technického školství se zaměřením na základní a střední školy. Aktivně se věnuje mentoringu, vzdělávacím aktivitám. V rámci své role se aktivně věnuje podpoře neziskových organizací, což je důležitá součást firemní kultury společnosti LINET.
Michal Kadera
ředitel vnějších vztahů ŠKODA AUTO
Michal Kadera je ředitelem vnějších vztahů ŠKODA AUTO zodpovědným za celkové public/government affairs, politickou komunikaci, sociální udržitelnost, regionální rozvoj a veřejnou podporu. Původem právník a ekonom působil ve státní správě a řadu let zastupoval český průmysl vůči evropským institucím v Bruselu. Od roku 2019 je předsedou správní rady Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který je strategickým nástrojem firmy pro rozvoj regionů, kde má společnost Škoda Auto své výrobní závody – Mladoboleslavsko, Rychnovsko a Vrchlabsko. Fond se zaměřuje na podporu strategických projektů ve veřejném prostoru, podporu vzdělávání na všech stupních a rozvoj místních komunit (www.nfsa.cz). Předsedá také Elektromobilní platformě, která reprezentuje Automotive, energetiku i univerzity a výzkumné organizace s cílem podpořit zdravý eko-systém pro rozvoj elektromobility v ČR (www.eplatforma.cz). Ve volném čase se rád aktivně věnuje hokeji, trávení času s rodinou nebo jízdě na motorce.
Karel Malec
ekonom a pedagog Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze
Karel Malec je akademickým pracovníkem na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze, jehož práce se zaměřuje na propojení udržitelnosti, zemědělské ekonomiky a nízkouhlíkového hospodářství. Během své vědecko-výzkumné kariéry se podílel na mnoha projektech jako hlavní výzkumný pracovník, spoluřešitel a konzultant. Díky svému zapojení do mezinárodních projektů v Asii a Africe má možnost uplatnit teoretické poznatky bioekonomiky a udržitelného rozvoje v praxi. To mu umožňuje aplikovat nová řešení pro zemědělství, ochranu životního prostředí a sociálně-ekonomický rozvoj. Je autorem nebo spoluautorem více než padesáti vědeckých a konferenčních článků a má H-index 8.