Evidence skutečných majitelů (ESM) je informační systém, který je veden rejstříkovými soudy. ESM je upravena zákonem č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů. Důvodem úpravy ESM je transpozice požadavků směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2018/843 z 30. 5. 2018 (V. AML směrnice).
Účelem zákona č. 37/2021 Sb. je zprůhlednění vlastnických struktur právnických osob jako prevence praní špinavých peněz, financování terorismu a jiné nelegální činnosti.
Skutečným majitelem se rozumí každá fyzická osoba, která v konečném důsledku vlastní nebo kontroluje právnickou osobu. U neziskových organizací, tedy i u nadací a nadačních fondů, nelze mluvit z jejich podstaty o „vlastnictví“. Pozice skutečného majitele nemá charakter funkce, která by byla nějakým způsobem vykonávána.
U nadací a nadačních fondů je za skutečného majitele považována každá fyzická osoba, která je jejich zakladatelem, členem správní nebo dozorčí rady nebo revizorem.
Je-li zakladatelem, členem správní rady nebo dozorčí rady/revizorem nadace nebo nadačního fondu právnická osoba, jsou skutečnými majiteli nadace nebo nadačního fondu i fyzické osoby, které jsou skutečnými majiteli této právnické osoby.
U nadací a nadačních fondů se zápis do ESM provádí tzv. automatickým průpisem. Do ESM se u nadace a nadačního fondu automaticky propíše fyzická osoba, která byla zapsána v rámci zápisu do nadačního rejstříku jako zakladatel, člen správní nebo dozorčí rady nebo revizor nebo jako skutečný majitel právnické osoby zapisované do veřejného rejstříku, která je zakladatelem, členem správní nebo dozorčí rady/revizorem nadace nebo nadačního fondu.
Evidence je částečně přístupná veřejnosti na internetu (https://esm.justice.cz/) bez požadavku registrace. Veřejnosti je umožněn přístup k údajům o jménu, státu bydliště, roce a měsíci narození a státním občanství skutečného majitele nadace a nadačního fondu a o povaze postavení skutečného majitele. Nadace a nadační fond, jako evidující osoba, může výpis získat přímo z webové stránky evidence, a to po její autentizaci a autorizaci prostřednictvím své datové schránky.
ESM má zvláštní význam v procesech identifikace a kontroly klienta, které provádí tzv. AML povinné osoby (typicky banky, auditoři či daňoví poradci), kteří mají přístup k údajům v ESM. Povinností AML povinné osoby je provádět kontrolu zápisů právnické osoby – zde nadace, nadačního fondu.
Při zjištění nesrovnalostí nejprve AML povinná osoba osloví nadaci či nadační fond se svými zjištěními a dá mu možnost se k této nesrovnalosti vyjádřit. Nesrovnalostí může být např. i to, že v nadačním rejstříku není zapsáno aktuální složení správní nebo dozorčí rady a z toho důvodu není aktuální ani zápis v ESM.
Pokud nadace nebo nadační fond tyto nesrovnalosti neodstraní, případně ani nevysvětlí, musí AML povinná osoba tuto skutečnost oznámit rejstříkovému soudu.