Fórum dárců vám představuje inspirativní profily současných i minulých osobností tuzemské filantropie. Jsou to lidé, kteří motivují a motivovali svým konáním k dárcovství širokou veřejnost. A také osobnosti, které se zasloužily o rozvoj českého nadačního prostředí.
Fórum dárců od roku 2018 oceňuje v Cenách Fóra dárců významné ambasadory dárcovství, příběhy dalších přináší prostřednictvím kampaně A co vy?
Zlata Maděřičová iniciovala vznik Jihomoravské komunitní nadace a od počátku ji vede. I v malé komunitě a bez zdrojů a velkých dárců rozběhla řadu sousedských aktivit (kalendář Šohaji, bleší trhy, kniha Víchernice, debaty s osobnostmi, komunitní vaření). Její zapálení pro věc a neutuchající energie se ukázala po tornádu na jižní Moravě.
[Celý medailon]
Přestože ji katastrofa zasáhla, dům i zahrada jejich rodiny utrpěly velké škody, dokázala kromě práce na obnově svého bydlení dále podporovat lidi v místní komunitě, získávat pro ně finanční i materiální pomoc. Díky prostředkům, které vybrala její nadace, a osobní podpoře se krátce po tornádu uskutečnily v obci hody, na podzim vinobraní. I v poničeném domě poskytla zázemí pro rozdělování materiální pomoci, ať už se jí podařilo získat barvy na výmalbu nebo květiny darem od zahradnictví na obnovu zahrad. Přiváděla do obce firemní i individuální dobrovolníky, které směřovala na pomoc sousedům a práce v okolí obce. Sloužila jako spojka pro velké humanitární organizace.
Pavel Bratinka upozorňoval na nezastupitelnou roli dobrovolných aktivit občanů pomáhajících druhým lidem od samotného vstupu do politiky v roce 1989. Prvním viditelným plodem tohoto úsilí bylo rozhodnutí vlády ČR z července 1992 vložit do Nadačního investičního fondu 1 % akcií privatizovaných podniků.
[Celý medailon]
Po odchodu z politického života se pak stal členem správních rad několika charitativních organizací, z nichž nejznámější je Nadace Divoké husy, která umocňuje lidskou štědrost tím, že k jejich darům na prospěšné věci přidává vlastní příspěvek.
Je také zakladatelem projektu Villa Vallila, provozujícího komunitní dům pro postižené lidi v Červeném Újezdě u Votic.
Senátorka Jitka Seitlová vystudovala přírodní vědy, obor odborná geologie, studia ukončila doktorátem s aplikací geofyziky. Poté v praxi prováděla 13 let terénní průzkumy ochrany podzemních vod a rozsáhlé studie pro územní plánování.
[Celý medailon]
Po roce 1990 vstoupila do státní správy životního prostředí na ministerstvu životního prostředí a referátu regionu.
Působila také v komerční odpadové firmě.
V roce 1996 a následně opět v roce 2002 byla zvolena do Senátu, kde se věnovala ochraně vody, půdy a životního prostředí, problematice domácího násilí a ochraně základních práv. Tato témata stejně jako podpora a spolupráce s nevládními veřejně prospěšnými organizacemi provázejí její činnost dodnes. V roce 2007 byla na 6 let zvolena zástupkyní Veřejného ochránce práv. V roce 2013 složila státní zkoušku mediátora. Senátorkou byla opět úspěšně nominována v roce 2014 a obhájila v roce 2020, kdy byla zvolena místopředsedkyní Senátu. Jejími hlavními tématy jsou životní prostředí, klimatická změna, evropská integrace, ale i doprava nebo sociální témata a ochrana základních práv občanů.
Petra Jirglová, původem ze Sokolova, je maminkou dvouletého syna a s manželem žije v Praze ve Vršovicích. Jako spisovatelka se uvedla prvotinou Letuška z economy, ve které sepsala své zážitky ze života v Dubaji, kde žila a pracovala jako letuška. V červnu jí vyšla třetí kniha, román Nejdražší suvenýr.
[Celý medailon]
Na svém blogu TooSweetNothings publikuje své zážitky i komentuje společenské dění. A právě svým blogem dokázala zapojit veřejnost, i tu obornou, do pomoci chlapečkovi od narození opuštěnému v nemocnicích. V létě 2021 navštívila svou přítelkyni, která byla v nemocnici hospitalizovaná se synem. Na stejném pokoji ležel chlapec přivázaný k postýlce. Žádné návštěvy, žádný dotek. Petra už tenkrát věděla, že ho samotného nenechá, že chce vše změnit. Snahy a přání lidí z celé republiky pomohly k tomu, že po téměř roce života našel novou rodinu. Do sbírky, kterou Petra iniciovala, se zapojilo 910 dárců částkou 380 000 Kč. Podařilo se tak zajistit nejen stabilní zázemí pro chlapečka, ale výtěžek zaplatil rehabilitace, na které by pěstoun nebyl schopný z příspěvků ušetřit. Petry snažení nekončí. Aktuálně pracuje na založení spolku, který má za úkol pomoci hospitalizovaným dětem bez doprovodu v nemocnici.
Irena Vítovcová založila občanské sdružení ProCit na základě vlastní zkušenosti s autismem. Vychovává dnes již 17tiletého syna s těžkou formou autismu. Vybudovala organizaci, která pomáhá zkvalitnit život mnoha rodinám s dětmi s autismem a pořádá odborné, osvětové i volnočasové aktivity.
[Celý medailon]
Propojuje běžný svět s tím jiným, a to s láskou a pokorou již 12 let.
Ve společnosti O2 působí téměř sedm let, z pozice tiskového mluvčího má na starost komunikaci všech sportovních kanálů a obsahu televize O2 TV. Mezi jeho velké záliby patří především cestování, ve svých 32 letech měl možnost navštívit takřka 55 zemí, byl účastníkem celé řady velkých sportovních událostí po celém světě.
[Celý medailon]
Patří rovněž k velkým podporovatelům dobročinných projektů, ať už například v rámci Nadace O2 nebo aktivní podporou charitativního týmu osobností Real Top Praha. Začátku března přišel s nápadem realizace veřejné sbírky v rámci fotbalového zápasu pražských rivalů Sparta - Slavia s názvem Derby pro Ukrajinu!. Tato sbírka pro Člověka v tísni měla za cíl pomoci se zajištěním humanitárních potřeb pro oběti konfliktu na Ukrajině. David domluvil spolupráci s Člověkem v tísni a s fotbalovou Slavií. Během celého živého přenosu na O2 TV Sport měli televizní diváci u obrazovkách nebo účastníci přímo na zápase možnost přispívat do sbírky formou DMS nebo přes QR kód. Díky jeho iniciativně se během zápasu podařilo vybrat neuvěřitelné 4 miliony korun.
Zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu Sudička. Pracovala nejen v hudební a divadelní branži, ale mnoho let také pro neziskové organizace. Třicet let je pacientkou uveální ambulance.
[Celý medailon]
Jelikož si sama prošla náročnými léčbami a má za sebou několik očních operací, dokáže se vcítit do pacientů, kteří se s touto diagnózou léčí. Nadační fond založila v roce 2016 a od té doby Sudička velmi aktivně podporuje oční kliniku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty v Praze, konkrétně Centrum pro diagnostiku a léčbu uveitid, které se systematicky zabývá nitroočními záněty. Nedílnou součástí práce Nadačního fondu je podpora a informovanost pacientů, kteří se kvůli své diagnóze ocitli v nelehké životní situaci. „Přála bych si, aby ti, kteří prožívají své temné období, věděli, že v tom nejsou sami a že náš nadační fond je může nasměrovat a přinášet radost a optimismus i v těžkém období. Z vlastní zkušenosti vím, že propadat panice je velice lehké, ale pokud máte kolem sebe ty správné lidi, vše se zvládá daleko lépe.“
Petr Pithart vstoupil do veřejného života jako publicista, především jako redaktor Literárních novin. V roce 1969 byl pro své názory vyhozen z Právnické fakulty UK. Byl mezi prvními signatáři Charty 77.
[Celý medailon]
Od 14. 12. 1989 byl představitelem OF po Václavu Havlovi, posléze předsedou české vlády (1990–1992) a po dvě funkční období také předsedou Senátu ČR (1996–1998, 2000–2004. Stál u zrodu Nadačního investičního fondu v 90. letech, skrze něhož byly státem poskytované finanční prostředky pro transparentní neziskové organizace.
David Kalina významně podporuje pravidelně organizaci Pomocné tlapky od roku 2015. Díky jeho příspěvkům se tak podařilo připravit již 6 asistenčních psů, dále podporuje také nadaci Dobrý anděl, mladé sportovce, příležitostně i ostatní organizace, pokud jsou nějaké sbírky, zúčastňuje se charitativních dražeb.
[Celý medailon]
K filantropické činnosti jej přivedli již rodiče, když mu říkali, že člověk by se měl umět podělit o to, co má. Je společníkem a ředitelem společností ARTIFEX INSTANT s.r.o a PROM-IN s.r.o.
Prof. Václav Vejdovský byl vážený, světově uznávaný lékař, pedagog a vědec, který stál 42 let v čele Oční kliniky LF UP v Olomouci, kde provedl impozantních 17.781 operací. Pro jeho zlaté ruce, ale i charakter za ním vážili cestu lidé z dalekých končin.
[Celý medailon]
Vejdovský byl znám pro svou laskavost a vstřícnost a neváhal pomoci každému, u koho byť jen trochou pomoci mohl. Ve své soukromé ordinaci ordinoval pro ty nejchudší zdarma a kolikrát jim ještě přidal na cestu, aby se v pořádku vrátili do svých domovů. Za 2. svět. války se podílel na vývoji plynových masek, se svými přáteli zachránil několik životů, následně byl vězněn a před šibenicí ho nejspíše zachránili přímluvy jeho nejvěrnějších. Dlouhá léta u něj na klinice i v soukromé ordinaci sloužily sestry III. řádu sv. Františka, a to i v době socialismu, kdy sestrám hrozil odsun. Vejdovský sestry u sebe zaměstnal. Vychoval řadu lékařů a inspiroval tisíce lidí k pomoci druhým svým příkladným životem.
Narodil se v dnešním Izraeli, ale jeho rodiče pocházeli z Československa. Asaf Auerbach je jedním z tzv. „Wintonových dětí“, které byly v roce 1939 zachráněny před transportem do koncentračních táborů. Když se vrátil po válce zpět do Československa, zjistil, že se stal sirotkem.
[Celý medailon]
Před 18 lety mu z tohoto důvodu začal být vyplácen tzv. sirotčí důchod, jenž dostávají ti, kterým jako neplnoletým zemřeli rodiče během nacistické okupace. Asaf Auerbach si nikdy nepřestal vážit pomoci, které se mu dostalo jako dítěti, a proto se rozhodl věnovat každý měsíc dvě třetiny tohoto důchodu UNICEF jako Přítel dětí. Pravidelným přispěvatelem byl celkem 15 let. Od ledna 2007, kdy se stal Přítelem dětí, zaslal dar UNICEF celkem 184krát. Celkem Asaf Auerbach pomohl ohroženým dětem neuvěřitelnou částkou 287 100 Kč, za které UNICEF může pořídit například očkování proti smrtelným nemocem pro 538 dětí nebo kompletní výbavu do školy pro 1 130 malých školáků.
Rostislav Kuneš je spoluzakladatelem účetní, daňové a auditorské společnosti TPA Czech Republic a v poslední době se mimo jiné věnuje obchodu se vzácnými starými víny. V podpoře charitativní činnosti považuje za zásadní kontinuální dlouhodobou spolupráci.
[Celý medailon]
Společnost TPA v roce 2004 navázala spolupráci s Nadačním fondem Rozum a Cit, který se věnuje podpoře pěstounských rodin. Přesvědčili se, že získané prostředky vynakládá velice svědomitě a efektivně a rozhodli se ho podporovat především finančně a v některým případech i aktivní osobní pomocí. Pro pěstounské rodiny také pravidelně dodávají starší počítače, které ještě dobře poslouží pro školní využití dětí z pěstounských rodin. Tato podpora trvala v nezmenšené podobě i v krizových letech, kdy výsledky společnosti TPA nedosahovaly předchozích hodnot. V loňském roce neprodleně poskytli finanční pomoc, která směřovala k pěstounským rodinám postiženým tornádem. Rostislav Kuneš podporuje nadační fond nejen prostřednictvím společnosti TPA, ale také jako soukromá osoba. V roce 2017 uspořádal jménem svého projektu RAREWINE první charitativní degustaci a aukci vzácných vín. Od té doby se tato akce opakuje každý rok a za 4 roky jejího pořádání se podařilo pro Nadační fond Rozum a Cit získat 663 tis. Kč.
Herec a muzikant, člen Činohry Národního divadla Igor Orozovič se rozhodl v průběhu pandemické krize poskytnout vzpruhu veškerému zdravotnickému personálu pomocí toho, co umí nejlépe. Složil a nahrál píseň Hippokratova armáda, která dodávala sil nejednomu lékaři či zdravotní sestře.
[Celý medailon]
Píseň pomáhala nejen svými tóny, ale i výnosem přes jeden milion korun, ze kterého byly následně koupeny potraviny, kávovary nebo občerstvení.
Charitativní videoklip Hippokratova armáda zde: Youtube