Jak je to s veřejnými sbírkami v Česku? Podle registru Ministerstva vnitra k 7. 11. 2023 se v České republice koná více než 2 300 sbírek. Nejvíce - přibližně čtvrtina z celkového počtu, 586 sbírek - je spuštěno v Praze. Zde sídlí také nejvíce organizací, které mají celorepublikovou působnost. Lze tedy předpokládat, že dopad mnoha zde registrovaných sbírek přesahuje hranice hlavního města.
V ostatních krajích je pak sbírek výrazně méně. Na druhém místě je Středočeský kraj se 285 sbírkami, následuje kraj Jihomoravský (257) a Moravskoslezský (172).
Zajímavý je i pohled na vůbec nejúspěšnější sbírky roku 2015 - tedy na ty, které svým organizátorům vynesly nejvíce peněz. V krajích s větším procentuálním zastoupením věřících totiž dáváme nejvíc peněz na sbírky související právě s církvemi či církevními stavbami. Ve Zlínském kraji se tak vybralo přes 10 milionů korun na výstavbu kostela sv. Václava v Sazovicích, v Jihomoravském více než 3 miliony na výstavbu a provoz nové kaple blahoslaveného Jana Pavla II a v Moravskoslezském téměř 1,4 milionu na opravu střechy petřvaldského kostela. (Data z roku 2015: Zdroje - Fórum dárců, Ministerstvo vnitra, ceskovdatech.cz)
Více dat o veřejných sbírkách najdete v Mapě dárcovství.
Co je to vlastně veřejná sbírka
Veřejná sbírka je sbírka pořádaná k získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých prostředků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel, zejména humanitární nebo charitativní, pro rozvoj vzdělání, nebo k zajištění ochrany kulturních památek, tradic a životního prostředí.
Sbírku lze konat:
- shromažďováním peněžních příspěvků na předem vyhlášeném zvláštním bankovním účtu,
- sběracími listinami,
- pokladničkami,
- prodejem předmětů, jestliže je příspěvek zahrnut v jejich ceně,
- prodejem vstupenek na veřejná kulturní nebo sportovní vystoupení anebo jiné všeobecně přístupné akce pořádané za účelem získání příspěvku, jestliže je příspěvek zahrnut v ceně vstupenek,
- dárcovskými textovými zprávami prostřednictvím telekomunikačního koncového zařízení (darcovskasms.cz - prolink),
- složením hotovosti do pokladny zřízené právnickou osobou
Příslušný krajský úřad na žádost právnické osoby, která oznámila konání sbírky, rozhodne o možnosti konat sbírku i jiným způsobem.
Tento jiný způsob navrhne právnická osoba. Krajský úřad jej posoudí z hlediska transparentnosti získávání příspěvků do sbírky a zabezpečení jejich využití a z hlediska souladu s jinými právními předpisy a veřejným pořádkem.
Veřejnou sbírku může konat pouze obec, kraj, v hlavním městě Praze rovněž městská část, nebo jiná právnická osoba mající sídlo na území České republiky nebo, jde-li o právnickou osobu, jejíž sídlo je na území jiného členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, má-li na území České republiky umístěnou organizační složku. Fyzické osoby veřejnou sbírku konat nemohou.
Veškeré podrobnosti o pravidlech veřejných sbírek najdete na stránkách Ministerstva vnitra.
Seznam všech veřejných sbírek najdete v aplikaci Ministerstva vnitra.
Crowdfundingový charitativní portál Darujspravne.cz je prostorem jen pro neziskové organizace s platnou veřejnou sbírkou, nyní si můžete vybrat z více než 100 neziskových organizací, kterým můžete přispět online na prospěšné projekty.